سجاده ها

دسته ها

.

آخرین ها

سابقه ها

حبل متین

*

در فتنه آدم یک دور اصول عقاید جواب می دهد! یعنی وقایع، از آدم از توحید می پرسند، از معاد و نبوت می پرسند، از امامت می پرسند و آدم ناگزیر است که جواب دهد. و بالاخره هم جواب می دهد. چه بخواهد چه نخواهد. با عملش البته. هم با اعمال قلبی اش، هم با اعمال قالبی اش. درست مثل همه شرایط هول و ابتلاء دیگر. مثل حالت احتضار، مثل شب اول قبر.

مهمترین چیز در فتنه و هول و ابتلاء "حبل متین" است. آن چیزی که آدم در طوفان به آن چنگ بزند و به خاطر اعتصام به آن خیالش تخت باشد. مثل حالت احتضار، مثل شب اول قبر.

حبل متین مردم در انقلاب امام (ره) بود. امام همان مرد آرمانی ایرانی ها هم بود. ایرانی هایی که طبق اخبار، هم امیرالمومنین(ع) و اهل بیت(ع) یک جور دیگر آنها را دوست می داشتند و هم زمینه ساز ظهورند.

اصلا ما دهه شصتی ها را که تا بحال به طور جدی در غربال نریخته بودند و تکان بدهند تا ببینند کی می ماند و کی می ریزد! قاعدتا باید وقتش می رسید.

فتنه برای آنها که حبل متین شان را در دست گرفته اند اما نه آنطور که باید و شاید، خودش یک نعمت است.

این فتنه های دم دستی گرچه خود تعیین کننده جهت های آینده هم هست، اما خودش یک پا آوردگاه خودشناسی است. تردیدی نیست که شرایط از این سخت تر هم خواهد شد. و پیچیده تر. و صراط ما باریک تر. و همه شان، آزمون های آزمایشی است.

ذیل موضوع تاریخ، در تعریف "عبرت" گفته اند:

استخراج قواعد، از وقایع گذشته، برای عبور از وقایع آینده.

 

* نوشته شده در 9دی 89، مفقود شده در احتمالا همان ایام! و پیدا شده در 14 دی 90.

درباره اینجا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات